Sojuz TMA-21 “Gagarin” dotarł do MSK

Rosyjski Sojuz TMA-21 nazwany “Gagarin “ po kosmonaucie Jurij Gagarin, który stał się pierwszym człowiekiem wyniesionym w kosmos 12 kwietnia 1961 wystartował w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (MSK) w poniedziałek 4 kwietnia z kosmodromu w Bajkonurze w Kazachstanie. Co więcej, Sojuz wystartował dokładnie z tego samego miejsca startowego co Gagarin 50 lat temu.

O godzinie 19:09 CET (2309 GMT) pracownik NASA ogłosił “kontakt oraz schwytanie…. Dokowanie potwierdzone”. Sojuz szczęśliwie przetransportował dwóch rosyjskich kosmonautów Alexandera Samokutyaev’a, Andrey’a Borisenko oraz amerykańskiego astronautę NASA, Ron’a Garan’a. Nowi mieszkańcy MSK dołączyli do rosyjskiego kosmonauty Dmitry’ego Kondratyev’a, amerykańskiej astronautki NASA Cady Coleman oraz włoskiego astronauty z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) Paolo Nespoli. Cała trójka jest już na stacji od grudnia 2010 roku. Nowa załoga uzupełni Ekspedycje 27 i pozostanie na MSK jako część Ekspedycji 28.

Garan oraz Samokutyaev będą inżynierami lotu (flight engineer) na ekspedycjach 27, 28. Borisenko także będzie inż. lotu podczas Ekspedycji 27 a następnie stanie się dowódcą Expedycji 28. Cała trójka pozostanie na MSK do września.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s