Ostatni lot Endevour przełożony


NASA odwołała wczorajszy lot (29 kwietnia) o godzinie 12:19 EDT, kiedy to prom Endevour był już całkowicie załadowany a astronauci byli dosłownie w drodze na prom kosmiczny.
Lot został odwołany z powodu awarii dwóch grzejników, które napędzają systemy hydrauliki siłowej promu podczas powrotu na Ziemię. “Nie byliśmy w stanie przywrócić ich do życia, robiliśmy co w naszej mocy” powiedział Mike Leinbach, główny dyrektor od startu lotu.

Menadżerowie misji podjęli decyzję o przełożenie startu Endevour o co najmniej 72 godziny aby naprawić problem. Kolejna szansa na start promu Endevour jest w poniedziałek (2 maja) o godzinie 14:33 CET (17:33 GMT) z pad’u startowego 39A w Kennedy Space Center.

Odwołanie startu na pewno rozczarowało tysiące widzów zebranych dookoła Kennedy Space Center chcących zobaczyć ostatni lot Endevour. Wśród widzów był także obecny prezydent USA, Barack Obama wraz ze swoją rodziną.

Ostatnia misja Endevour
Wahadłowiec Endevour oprócz sześciu astronautów, zabierze także eksperyment o nazwie Alpha Magnetic Spectrometer (AMS) warty 2 miliardy dolarów oraz wiele części zamiennych dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (MSK) . Podczas 14-dniowej misji mają odbyć się cztery “spacery kosmiczne”. Dowódcą załogi Endeavour jest Mark Kelly, mąż Gabrielle Giffords która 8 stycznia 2011 roku została postrzelona w głowę podczas spotkania z wyborcami w Tucson. Giffords najprawdopodobniej będzie obecna przy starcie Endevour.

Jak już wiemy, promy kosmiczne NASA idą na emeryturę.
Wszystkie trzy promy kosmiczne, a także prototyp Enterprise, który nigdy nie poleciał w kosmos będą dostępne dla publiki w muzeach. Endeavour będzie można zobaczyć w California Science Center w Los Angeles.
Oprócz tej misji została jeszcze jedna, STS-135. Prom kosmiczny Atlantis będzie juz ostatecznie ostatnim promem, który poleci w kosmos najprawdopodobniej 28 czerwca 2011 roku.

Advertisements

2 responses

  1. Pingback: Na lot Endevour trochę poczekamy… «

  2. Pingback: Wahadłowiec Endevour wreszcie poleciał « Kosmiczne Wiadomości – loty kosmiczne, astronautyka, odkrycia naukowe

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s