Wahadłowiec Endevour wreszcie poleciał

Prom kosmiczny Endeavour jest już na orbicie i kieruje się w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (MSK). Misja STS-134 była już wcześniej odwoływana. [czyt. Ostatni lot Endevour przełożony] Będzie to ostatnia misja Endevour. Po tym locie wahadłowiec trafi do muzeum [czyt. Muzea walczą o promy kosmiczne]. Dziś (16 maja) Endeavour wystartował z Kennedy Space Center o godzinie 08:56 CET.

Wahadłowiec dostarczy eksperyment o nazwie Alpha Magnetic Spectrometer-2 (AMS-2) warty blisko 2 miliardy dolarów. AMS-2 po zamontowaniu na MSK ma za zadanie wykryć różnego rodzaju materię poprzez pomiar promieniowania kosmicznego. Naukowcy mają nadzieje, że AMS-2 dostarczy dowody na istnienie ciemnej materii oraz antymaterii. Eksperyment pomoże naukowcom lepiej zrozumieć ewolucję i właściwości naszego wszechświata.

Oprócz tego zostaną dostarczone dwie zapasowe anteny komunikacyjne S-band dla ExPRESS Logistics Carrier 3 (ELC3); zbiornik z gazem, zbiornik amoniaku, komputer dla Canadarm2 oraz zapasowa “ręka” dla robota Dextre.
Podczas piętnastodniowej misji STS-134 odbędą się aż cztery spacery kosmiczne.

Załoga Endevour liczy 6 astronautów
Załoga STS-134

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s