SpaceX planuje wysłać ludzi na Marsa za 10-20 lat

Amerykańska firma SpaceX (Space Exploration Technologies) ma nadzieję, że umieści pierwszych astronautów na Marsie w ciągu 10, 20 lat, powiedział założyciel SpaceX, Elon Musk.
SpaceX na Marsie
“Wyślemy pierwszego człowieka w kosmos prawdopodobnie w ciągu trzech lat. Zamierzamy także polecieć na Marsa… w najlepszym przypadku za 10 lat, w najgorszym 15 do 20 lat. “

Firma SpaceX jest jedna z dwóch prywatnych firm w USA, które dostało 75 milionów dolarów od NASA na zaprojektowanie pojazdu, który miałby zastąpić wahadłowce które odchodzą na emeryturę. [czyt. Muzea walczą o promy kosmiczne]
Firma z Kalifornii w ostatnim roku szczęśliwie wysłała bezzałogową kapsułę kosmiczna na orbitę, po czym ta bezpiecznie wróciła na Ziemię.
“Naszym celem jest ułatwienie transportu osób i towarów na inne planety…” powiedział Musk.

Trzydziestoletni program amerykańskich wahadłowców kosmicznych dobiega końca. Pozostała jeszcze tylko jedna misja, którą wykona wahadłowiec Atlantis. Misja STS-135 ma się odbyć w lipcu bieżącego roku. Po tej misji wahadłowce NASA na dobrę już osiądą na lądzie.

Po odejściu wahadłowców, USA pokłada swe nadzieje w sektorze prywatnym. Zadaniem prywatnych firm jest stworzenie nowej generacji pojazdu kosmicznego, który miałby bezpiecznie i tanio przewozić astronautów i różnego rodzaju ładunki na orbitę.

Dość niedawno SpaceX ujawniło swoje plany na budowę nowej rakiety “Falcon Heavy”, która ma zadebiutować pod koniec 2012 roku. Rakieta będzie zaprojektowana tak, aby mogła wynieść na orbitę ziemską ładunki o masie 53.000 kg, czyli dwa razy więcej niż mogą to zrobić wahadłowce NASA oraz rakieta Delta IV Heavy.

SpaceX jest także jedną z dwóch prywatnych firm z którymi NASA podpisała kontrakt na transport ładunków do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

źródło: discovery.com

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s