Soyuz TMA-20 wraca na Ziemię

Dzisiaj dwójka astronautów oraz Rosyjski kosmonauta należących do Ekspedycji 26/27 opuścili Międzynarodową Stacje Kosmiczną po blisko 6 miesięcznym pobycie, a dokładnie po 157 dniach. Rosyjski kosmonauta i dowódca Ekspedycji 27, Dmitry Kondratyev, Amerykańska astronautka Catherine Coleman z NASA oraz włoski astronauta Paolo Nespoli z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) powinni wylądować na stepach Kazachstanu o godzinie 10:26 PM EDT (02:26 wtorek GMT).

Przed oddzieleniem od Miedzynarodowej Stacji Kosmicznej (MSK), stacja została ustawiona do pozycji “oddokowującej”; baterie słoneczne MSK zostały ustawione pod kątem, tak aby nie przeszkadzały i nie zostały uszkodzone przez dysze korygujące pozycje Soyuz’a po oddzieleniu. Oprócz tego zostały sprawdzone przecieki w skafandrach astronautów, oraz możliwe przecieki po zamknięciu włazu Soyuz’a.

Soyuz TMA-20 oddokował od MSK o godzinie 4:35 CT. Kiedy TMA-20 oddalił się od MSK na 180 metrów, Dmitry Kondratyev ustawił Soyuz’a w pozycji stacjonarnej. W tym czasie MSK zaczeła wykonywać obrót o 129 stopni a Paolo Nespoli opuścił swoje miejsce w module Soyuz’a Descent (modul powrotny) i udał się do Habitable Module (modul mieszkalny Soyuz’a), gdzie zajął się fotografowaniem oraz kamerowaniem MSK z różnych perspektyw.

Zdjęcia będą historyczne, gdyż jeszcze nigdy nie było okazji do zrobienia zdjęć całej MSK z zadokowanym do niej wahadłowcem NASA. W tym przypadku to jest wahadłowiec Endevour, misja STS-134. Ostatnia podobna okazja do sfotografowania wahadłowca zadokowanego do stacji miała miejsce czwartego lipca 1995 roku. Jednak wtedy nie była to Międzynarodowa Stacja Kosmiczna tylko rosyjska stacja Mir z zadokowanym promem Atlantis, podczas misji STS-71.
STS-71 Atlantis zadokowany z Mirem / Space Shuttle docked with Mir

czytaj także:
Historyczne zdjęcia i wideo: Wahadłowiec i Międzynarodowa Stacja Kosmiczna razem

Advertisements

One response

  1. Pingback: Historyczne zdjęcia: Wahadłowiec Endevour oraz Miedzynarodowa Stacja Kosmiczna razem « Kosmiczne Wiadomości – loty kosmiczne, astronautyka, odkrycia naukowe

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s