Historyczne zdjęcia i wideo: Wahadłowiec i Międzynarodowa Stacja Kosmiczna razem

Po raz pierwszy możemy zobaczyć zdjęcia oraz wideo z zaparkowanym wahadłowcem NASA do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wykonanych przez włoskiego astronautę Paolo Nespoli.

Historyczne zdjęcia wahadłowca Endevour przycumowanego do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zostały wykonane 23 Maja 2011 roku z oddalającego się od stacji Soyuz’a TMA-20 z Dmitry Kondratyev’em, Amerykańska astronautka Catherine Coleman oraz z włoskim astronautą Paolo Nespolim na pokładzie. [czyt. Soyuz TMA-20 wraca na Ziemię]

Zdjęcia zostały upublicznione 7 czerwca, kilka godzin przed startem kolejnego Soyuz’a TMA-02M lecącego w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (MSK). Zdjęcia zostały wykonane przez Włoskiego astronautę Paolo Nespoli z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) z odległości około 180-200 metrów od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przy użyciu aparatu D3X firmy Nikon. Paolo Nespoli oraz reszta załogi TMA-20 spędzili na stacji blisko 6 miesięcy.

Po oddzieleniu się Soyuz’a TMA-20 od MSK, Nespoli opuścił swoje miejsce i udał się w kierunku okna Soyuz’a, robiąc pierwsze w historii i zarazem ostatnie [czyt. Muzea walczą o promy kosmiczne] zdjęcia wahadłowca przycumowanego do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Agencja NASA powiedziała, że “portret rodzinny” będzie służył jako przypomnienie wkładu programu wahadłowców w budowie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Budowa stacji warta 100 miliardów dolarów rozpoczęła się w 1998 roku obejmując pracę pięciu różnych agencji kosmicznych oraz wkład wielu innych państw z całego świata.
Wahadłowiec i Międzynarodowa Stacja Kosmiczna razem / ISS and Space Shuttle together
Photo Ops - Wahadłowiec NASA i Międzynarodowa Stacja Kosmiczna razem / Space Shuttle and ISS together
Zobacz wszystkie 37 zdjęć w wysokiej rozdzielczości: tutaj (skompresowane .zip)

czytaj także:
Soyuz TMA-20 wraca na Ziemię

Advertisements

One response

  1. Pingback: Soyuz TMA-20 wraca na Ziemię « Kosmiczne Wiadomości – loty kosmiczne, astronautyka, odkrycia naukowe

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s