Łazik Curiosity wyląduje w kraterze Gale

Naukowcy którzy badają Czerwoną Planetę, całym sercem popierają wybór marsjańskiego krateru Gale jako miejsce lądowania łazika Curiosity (pol. “Ciekawość”), znanym także jako Mars Science Laboratory (MSL).

22 lipca, agencja kosmiczna NASA ogłosiła, ze Curiosity wyląduje w kraterze Gale.
Proces wyboru miejsca lądowania trwał blisko 5 lat i liczył około 60 potencjalnych miejsc na lądowanie. W roku 2008, NASA zmniejszyła liczbę kandydatów do czterech. W zeszłym miesiącu, przed podjęciem decydującej decyzji, NASA podała dwóch finalistów: Krater Gale oraz Krater Eberswalde.

Zwycięski Krater Gale, jest szeroki na 154 kilometrów, a w jego samym środku znajduje się góra wysokości 5 kilometrów. W kraterze widoczne są liczne porty gliny, soli siarczanu oraz znaki wskazujące na to, ze dawno temu płynęła tamtędy woda.
“Jak zaczniesz od dołu góry (5km góra w samym środku Gale) przeglądać liczne warstwy ziemi kierując się ku jej szczytowi, to tak jakbyś czytał powieść. Wydaje nam się, ze krater Gale będzie niesamowitą opowieścią o początkach ewolucji środowiska Marsa” – powiedział John Grotzinger, jeden z projektantów łazika.

Jak duży jest krater Gale?

Krater Gale jest szeroki na 96 mil (154 kilometry)

Gdzie znajduje się krater Gale?

Gale zlokalizowany jest w Elysium Planitia, który na Marsie jest na drugim miejscu pod wpływem ilości wulkanów. Jest 4.5 stopni na południe od Marsjańskiego równika.

Czemu wybrano krater Gale?

Sam krater jest ogromnie wielki i posiada wiele ciekawych właściwości geologicznych. Znajduje się on na niskiej wysokości względem powierzchni Marsa co oznacza, ze jeśli kiedyś tam płynęła woda, to prawdopodobnie prowadziła ona właśnie w dól krateru Gale. Krater posiada formacje stozków napływowych, które prawdopodobnie zostały utworzone przez płynącą wodę. W samym środku krateru jest góra wznoszącą się ponad 5km w górę, która kiedyś najprawdopodobniej była otoczona warstwą wody. Góra ta składa się z wielu warstw, które opowiedzą historie geologiczna Marsa. Warstwy u podstawy góry zawierają glinę i siarczany, które oboje tworzą się w wodzie.

Czy w kraterze Gale istnieje/istniało życie?

To jest jedno z głównych pytań na które łazik Curiosity będzie się starał odpowiedzieć. Z tego co obecnie wiemy, krater ten mógł być dobrym miejscem dla życia mikroorganizmów na Marsie.

Czemu krater nazywa się Gale?

Krater został nazwany po Australijskim bankierze i astronomie Walter F. Gale (1865 – 1945), który zasłużył się odkryciem wielu komet. Gale był założycielem Brytyjskiego Stowarzyszenia Astronomicznego.

Co to jest Curiosity (MSL)?

Łazik Curiosity (po polsku “Ciekawość”) znany także pod nazwa Mars Science Laboratory (MSL) wielkością może przypominać Fiata 126p “Malucha”. Jednak ceny za oba pojazdy nie są już identyczne. Koszt misji Curiosity wyniósł agencje kosmiczna NASA $2.5 miliarda dolarów.
Curiosity dysponować będzie zestawem 10 różnych instrumentów naukowych oraz 17 kamerami.
Data startu Curiosity jest planowana w przedziale czasowym: 25 listopada do 18 grudnia.
Lądowanie w kraterze Gale odbędzie się na początku sierpnia 2012 roku.
Pojazd został nazwany “Curiosity” w 2009 przez 12-letnią Clare Ma, która wygrała w konkursie poprzez napisanie tego eseju.

Jak Curiosity MSL jest napędzany?

MSL Curiosity, będzie napędzany energia jądrowa, a nie jak jego poprzednicy Spirit (misja zakonczona) oraz Opportunity (wciąż funkcjonuje) energia słoneczną. Zatem MSL, nie będzie miał problemow z zakurzonymi panelami słonecznymi, nie dostarczając tym samym wystarczajacej ilości energii do funkcjonowania. MSL będzie miał o wiele więcej mocy!

Sposób lądowania na Marsie?

Roboty Spirit i Oppertunity do lądowania na marsie uzywali dość brutalnej metody. Oba łaziki siedzi na szczycie lądownika, chronione przez poduszki powietrzne zrzucane z dużej wysokości uderzając w powierzchnie Marsa i wielokrotnie odbijając się od niej, koziołkując, aż w końcu zatrzymując się. Następnie poduszki powietrzne otwierały się i laziki zjeżdżały z góry lądownika.
MSL wykorzysta inna metodę lądowania. MSL zostanie delikatnie spuszczony w dol przy pomocy Sky Crane na linkach, które zostaną odciete w momencie kiedy koła MSL dotkną powierzchni Marsa.
fot. NASA
Główny cel misji Curiosity?

Jego głównym zadaniem jest ocena, czy planeta Mars obecnie wspiera, lub czy kiedykolwiek była w stanie wspierać życie mikrobiologiczne.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s